Laserterapie - proč, jak a kdy?
Terapeutický laser - v současné době čím dál více využívaná a oblíbená modalita nejen ve veterinárním lékařství. Na jakém principu a s jakými účinky vlastně funguje? Pro které pacienty je vhodná a kdy laserterapii vyhledat? Připravila jsem pro vás článek, který se prospěšnosti laserového záření u zvířecích pacientů věnuje.
Co je to laser a jak laserterapie funguje
Laserterapie je moderní efektivní fyzioterapeutická metoda, která funguje na principu emise záření s určitou vlnovou délkou na tkáně. Záření prostupuje tkáněmi a účinkuje na buněčné úrovni (fotobiomodulace) - v podstatě zvyšuje tvorbu buněčné energie působením na mitochondrie, které fungují jako malé buněčné elektrárny. K efektům záření na této úrovni patří zvýšení syntézy ATP a proteinů, které umožňují jeho využití, zvýšené množení buněk, indukce diferenciace - buněčné specializace, uvolňování růstových faktorů a dalších substancí, zvýšení produkce mezibuněčné hmoty fibroblasty a chondrocyty, zvýšení produkce RNA, nebo zvýšení množství protizánětlivých proteinů.
Na úrovni tkání potom dochází k remodelaci extracelulární hmoty, modulaci zánětlivého procesu, indukci myogeneze a regeneraci poškozených svalových vláken. Produkují se proteiny, které dokáží vyvolávat angiogenezi a regeneraci nervových vláken a tím podpořit funkci nervů a zlepšovat cévní zásobení. Laser stimuluje správnou funkci endotelu cév, urychluje vstřebávání otoků, odplavení metabolitů a zabraňuje nadměrné formaci jizvovité tkáně a hyperkeratóze. Jedním z dalších důležitých účinků laserterapie je snížení bolesti díky modulaci vedení bolestivého impulzu, zvýšené produkci endorfinů, redukci svalových spasmů, zánětu a otoku.
Čeho tedy laserováním docílíme?
- Protizánětlivého účinku
- Redukce bolesti
- Okamžitého lokálního zlepšení cirkulace krve
- Uvolnění svalových spasmů
- Snížení otoku, zrychlení resorbce hematomů
- Stimulace reparativních procesů, urychlení hojení tkání a nervové regenerace
Indikace laserterapie
- Pooperační stavy - chirurgické rány, otoky, hematomy
- Ortopedičtí pacienti - zlomeniny, dysplazie, luxace, distorze, poranění šlach, svalů a vazů
- Neurologičtí pacienti - poškození míchy, periferních nervů
- Artróza
- Svalové kontraktury
- Pohmožděniny a hematomy
- Kožní rány, lick granulomy, alopecie, hot spoty, eosinofilní granulom, dermatitidy
- Problémy s paranálními váčky a perianální fistulace
- Stomatitidy
Na druhou stranu má i laserterapie své kontraindikace např. v podobě nádorových onemocnění, březosti, či FIV pozitivních jedinců u koček.
Jaký laser se k terapii používá?
Pro účinnou laserterapii se využívají lasery třídy 3b a 4. Každý terapeutický laserový přístroj se liší svým provedením i parametry. Kvalitních přístrojů pro laserterapii existuje již poměrně velké množství, takže zorientovat se v jejich nabídce není úplně jednoduché.
I já jsem dlouho vybírala laser, který bude pro pacienty v mé ordinaci i v terénu nejlepší. Nakonec mě přesvědčily výsledky, které jsem měla možnost vidět na vlastní oči na pacientech, a také prováděné mnohé studie, které prokazují pozitivní efekt léčby laserem s MLS technologií. Proto jsem pro svou praxi zvolila přístroj třídy 4 s patentovanou technologií MLS = multiwave locked system. Znamená to, že tento přístroj emituje současně záření o dvou vlnových délkách (808 nm a 905 nm) s kontinuální i pulzní emisí, které jsou MLS systémem synchronizovány a působí synergicky pro co nejlepší prostup do tkání s co největším terapeutickým efektem. Jinými slovy, dokáže kombinovat přerušované i nepřetržité záření o více vlnových délkách tak, aby se dosáhlo co nejlepšího výsledku ve tkáních.
Naše pracoviště je tak vybaveno špičkovým vysokovýkonným laserem založeným na nejmodernějších technologiích a disponuje laserterapií na pomyslné špičce biomedicínského výzkumu.
Průběh laserterapie ve PhysioWell
Kdy tedy na laser?
Na to máme jednoduchou odpověď - co nejdříve. Ať už se jedná o zranění kůže nebo tkání pohybového aparátu, stavy po operaci nebo neurologické diagnózy, s laserterapií netřeba váhat a nejlépe je vyhledat laserterapii ihned. S laserem lze dokonce začít již před plánovaným termínem operace, protože z naší zkušenosti včasně zahájená laserová terapie může zlepšit a urychlit hojení po následném zákroku (platí zejména pro klouby). Laser můžeme použít již druhý den po operaci a je to pro pacienty naprosto bezpečná metoda, jak snížit pooperační otok, bolest, zánět a nastartovat hojení na té správné vlně..
Neváhejte nás kontaktovat, pokud váš mazlíček má některou z indikací k laserterapii, pokud si chcete vyzkoušet účinky laseru na Vašem psím parťákovi, nejste si jistí, zda je v současné chvíli laserterapie vhodná a nebo máte jakýkoli dotaz.
Budeme se na vás těšit na laserterapii!
MVDr. Vlaďka Kohoutová